Amerikanske udbytteaktier

Hvis du er på jagt efter udbytteaktier, så kan du helt sikkert ikke undgå at falde over nogle amerikanske udbytteaktier. For at gøre det nemmere for dig at finde disse, så har jeg herunder samlet en række forskellige lister. Det giver dig en god mulighed for at hente inspiration.

Lidt længere nede har du også mulighed for at downloade en liste med de udbytteaktier, som du finder i artiklen.

Udbytte-aristokrater

På amerikansk kaldes de også for dividend aristocrats. Det er aktier, der er medlem af det amerikanske indeks S&P 500, som minimum har øget sit udbytte de sidste 25 år. S&P 500 omfatter de 500 mest omsatte aktier. Listen indeholder de aktier, der bliver handlet og købt mest i USA.

Typisk når man snakker om de bedste udbytteaktier, så det vil mange gange være selskaber fra denne liste. Du vil finde mange kendte selskaber på denne liste, men så sandelig også selskaber du nok aldrig har hørt om før.

Når du kigger på listen, så vil du opleve, at der også er en del aktier, der har udbetalt stigende udbytte i langt over 25 år. På nuværende tidspunkt er det amerikanske Dover, der topper listen med 64 års stigende udbytter.

På listen finder du blandt andet selskabets navn, aktie-tickeren, antal år med udbytte, kursen samt udbytteprocenten.

SelskabTickerÅr med udbytteKursUdbytte
DoverDOV6471,992,81%
Emerson ElectricEMR6345,314,22%
Genuine PartsGPC6365,314,76%
Procter & GamblePG63117,592,54%
3MMMM61136,584,29%
Cincinnati Fin.CINF5980,952,81%
Coca-ColaKO5742,153,48%
Johnson & JohnsonJNJ57128,822,78%
Lowe's CompaniesLOW5770,93,38%
Colgate-PalmoliveCL5668,522,60%
Hormel FoodsHRL5448,171,93%
Federal Realty Inv. TrustFRT5278,125,79%
TargetTGT52104,382,57%
Stanley Black & DeckerSWK5282,43,52%
SyscoSYY5033,685,76%
Becton DickinsonBDX48231,861,27%
Legget & PlayyLEG4824,946,71%
PPG IndustriesPPG4878,352,80%
W.W. GraingerGWW48245,182,44%
Kimberly-ClarkKMB47130,363,19%
PepsiCoPEP47118,633,16%
VFVFC4756,73,16%
AbbVieABBV4769,446,65%
NucorNUE4633,555,49%
Abbott LaboratoriesABT4677,111,82%
S&P Global Inc.SPGI46193,581,39%
Wal-Mart StoresWMT46123,731,81%
Consolidated EdisonED4588,083,32%
Illinois Tool WorksITW45137,593,02%
Automatic DataADP44114,933,10%
Arhcer-Daniels MidlandADM4433,974,36%
Walgreens BootsWBA4449,983,47%
McDonald'sMCD44148,273,39%
PentairPNR4324,252,50%
CloroxCLX42190,162,22%
MedtronicMDT4278,872,69%
Sherwin-WilliamsSHW41408,141,33%
Franklin ResourcesBEN3920,725,36%
AflacAFL37284,43%
Air Products & ChemicalsAPD37200,762,66%
CintasCTAS37176,341,43%
Exxon MobilXOM3734,0810,51%
Brown-FormanBF.B3658,61,28%
AT&TT532,266,33%
McCormick & Co.MKC33133,931,76%
Cardinal HealthCAH3344,794,03%
T. Rowe PriceTROW33108,253,32%
ChevronCVX3255,537,30%
General DynamicsGD28116,92,21%
EcolabECL27155,541,20%
People's United FinancialPBCT2713,725,13%
Roper Technologies Inc.ROP27302,780,71%
A. O. SmithAOS2636,22,50%
Caterpillar INc.CAT26103,254,12%
Chubb LtdCB2699,12,03%
Linde PLCLIN26155,592,45%
United TechnologiesUTX2580,033,70%

Alle kurser er i USD. Senest opdateret: 19. marts 2020

Download listen her


Dogs of the Dow

Herunder finder du en tabel, der indeholder de amerikanske aktier, der bliver betragtet som en del af Dogs of the Dow.

Dogs of the Dow er en strategi udviklet af Michael B. O’Higgins i 1991. Den tager udgangspunkt i det amerikanske indeks Dow Jones Industrial Average (DJIA). Indekset består af de 30 største aktieselskaber på det amerikanske marked. Selvom navnet antyder noget andet, så består indekset ikke kun af industrielle aktier, men alle typer virksomheder.

Strategien handler om at placere midler i de 10 aktier med højst udbytteprocent ud af de 30 virksomheder på listen. Ligeledes omfatter strategien, at man rebalancerer sin portefølje hvert år, så den tilpasses til de nye selskaber, der træder ind på listen.

På listen for Dogs of the Dow 2020 finder du blandt selskabets navn, aktie-tickeren, kursen samt udbytteprocenten.

SelskabTickerKursUdbytte
IBM CorporationIBM101,616,08%
ChevronCVX55,767,30%
PfizerPFE30,624,70%
3M CompanyMMM134,524,29%
VerizonVZ53,884,53%
Exxon MobilXOM33,9810,51%

Alle kurser er i USD. Senest opdateret: 19. marts 2020

Udbytte-kongerne

På engelsk kaldes disse dividend kings. Det er samme princip som udbytte-aristokraterne, men her er grænsen 50 års stigende udbytte.

Kravet for at komme på listen er altså, at man er en del af det amerikanske indeks S&P 500, og at man har haft stigende udbytte de sidste 50 år.

På listen finder du selskabets navn, antal år med udbytte, aktie-tickeren, kursen samt udbytteprocenten.

SelskabTickerÅr med udbytteKursUdbytte
DoverDOV6471,992,81%
Emerson ElectricEMR6345,314,22%
Genuine PartsGPC6365,314,76%
Procter & GamblePG63117,592,54%
3MMMM61136,584,29%
Cincinnati Fin.CINF5980,952,81%
Coca-ColaKO5742,153,48%
Johnson & JohnsonJNJ57128,822,78%
Lowe's CompaniesLOW5770,93,38%
Colgate-PalmoliveCL5668,522,60%
Hormel FoodsHRL5448,171,93%
Federal Realty Inv. TrustFRT5278,125,79%
TargetTGT52104,382,57%
Stanley Black & DeckerSWK5282,43,52%
SyscoSYY5033,685,76%

Alle kurser er i USD. Senest opdateret: 19. marts 2020

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *