Amerikanske udbytteaktier [jan 2022]

Hvis du er på udkig efter nye udbytteaktier til din portefølje, så bør du helt sikkert tage et kig på udvalget af amerikanske udbytteaktier. I denne kategori finde du en række prominente selskaber, der har en stabil udbyttepolitik.

For at gøre det nemmere for dig at få et overblik over udvalget på det amerikanske aktiemarked, så har jeg samlet en række forskellige aktielister. Det giver dig en god mulighed for at hente inspiration til din næste udbytteaktier..

Lidt længere nede har du også mulighed for at downloade et regneark med de udbytteaktier, som du finder i listerne.

Udbytte-aristokrater

På amerikansk kaldes de også for dividend aristocrats. Det er amerikanske aktier, der er medlem af det største indeks i verden kaldet S&P 500, som har øget sit udbytte hvert år i minimum 25 år. S&P 500 er et amerikanske aktieindeks, der omfatter de 500 mest omsatte aktier fra USA i forskellige sektorer.

Derfor vil du også kunne finde mange kendte selskaber på denne liste. På listen finder du blandt andet velkendte virksomheder som AbbVie, AT&T, Coca Cola, Exxon, IBM, Johnson & Johnson, McDonalds og Pepsi. Samtidig vil der formentlig også være en masse selskaber, som du aldrig har hørt om før.

Når snakken går på de bedste udbytteaktier i verden, så vil du ofte støde på selskaber fra denne liste. I USA er der en stor tradition for udbyttebetalinger. Tager du et kig på listen, så vil du opleve, at der er en del aktier, der har udbetalt stigende udbytte i langt over 25 år. På nuværende tidspunkt er det amerikanske Dover, der topper listen med 65 års stigende udbytte.

På listen finder du blandt andet selskabets navn, aktie-tickeren, antal år med stigende udbytte, aktiekursen, P/E-værdien, payout-ratio samt udbytteprocenten.

SelskabTickerUdbytteprocentPayoutratioÅr med udbytteP/ESektor
Dover CorpDOV1,1330,36527,59Industri
Emerson Electric Co.EMR2,1752,56425,04Industri
Genuine Parts CompanyGPC2,4357,26423,9Forbrugsgoder
Procter & Gamble CoPG2,1558,76428,9Konsumentvarer
3M CoMMM3,3257,46217,35Industri
Cincinnati Financial CorporationCINF2,1915,7597,6Finans
Coca-Cola CoKO2,7581,25830,13Konsumentvarer
Johnson & JohnsonJNJ2,5561,35825,01Sundhedspleje
Colgate-Palmolive CompanyCL2,1456,65726,81Konsumentvarer
Lowe`s Companies IncLOW1,3622,55720,13Forbrugsgoder
Hormel Foods CorpHRL2,1257,65529,59Konsumentvarer
Federal Realty Investment TrustFRT3,41140,55341,68Ejendomme
Stanley Black & Decker, Inc.SWK1,7325,15316,64Industri
Target CorporationTGT1,6121,45316,86Konsumentvarer
SYSCO CorporationSYY2,421365159,53Konsumentvarer
AbbVie IncABBV4,17120,44932Sundhedspleje
PPG Industries, Inc.PPG1,4636,94927,2Materialer
W W Grainger IncGWW1,335,54928,43Industri
Abbott LaboratoriesABT1,4941,94831,52Sundhedspleje
Becton Dickinson and CoBDX1,3248,14838,9Sundhedspleje
Kimberly Clark CorpKMB3,274,94824,34Konsumentvarer
PepsiCo, Inc.PEP2,4571,24829,88Konsumentvarer
VF CorpVFC2,8462,64822,12Forbrugsgoder
Leggett & Platt, Inc.LEG4,1655,84713,89Forbrugsgoder
Nucor CorporationNUE1,928,6476,29Materialer
S&P Global IncSPGI0,7325,64736,86Finans
Walmart IncWMT1,5376,24750,25Konsumentvarer
Consolidated Edison, Inc.ED3,7792,14624,64Forsyning
Illinois Tool Works Inc.ITW2,0152,84628,15Industri
Archer-Daniels-Midland CoADM2,0831,74515,26Konsumentvarer
Automatic Data Processing IncADP1,8558,24535,82Industri
McDonald's CorpMCD2,1652,94526,6Forbrugsgoder
Walgreens Boots Alliance IncWBA3,5725,3457,29Sundhedspleje
Clorox CoCLX2,56128,24351,57Konsumentvarer
Medtronic PLCMDT2,3469,24331,32Sundhedspleje
Pentair PLCPNR1,2725,94321,85Industri
Sherwin-Williams CoSHW0,7228,24241,86Materialer
Franklin Resources, Inc.BEN3,4331409,5Finans
AFLAC IncorporatedAFL2,5520,53810,24Finans
Air Products & Chemicals, Inc.APD2,161,63831,86Materialer
Amcor PLCAMCR3,8777,13820,46Forbrugsgoder
Cintas CorporationCTAS0,9854,33736,48Industri
Exxon Mobil CorpXOM4,81N/A37N/AEnergi
Atmos Energy CorporationATO2,5849,13720,46Forsyning
AT&T Inc.T7,62N/A36230,89Kommunikation
Ecolab Inc.ECL0,9548,43455,27Materialer
McCormick & Company, IncorporatedMKC1,5446,93434,19Konsumentvarer
T Rowe Price Group IncTROW2,5730,93412,81Finans
Cardinal Health IncCAH3,7662,73313,63Sundhedspleje
Chevron CorporationCVX4,16101,83325,31Energi
Cardinal Health IncCAH3,7662,73313,63Sundhedspleje
General Dynamics CorporationGD2,2639,13118,26Industri
People's United Financial, Inc.PBCT3,59103,42828,67Finans
A O Smith CorpAOS1,4135,72827,9Industri
Chubb LtdCB1,6715,92710,02Finans
Linde PLCLIN1,3260,42748,08Materialer
Roper Technologies IncROP0,5620,52742,75Industri
Caterpillar Inc.CAT244,52723,62Industri
West Pharmaceutical Services Inc.WST0,198,22647,77Sundhedspleje
Realty Income CorpO4,32220,92654,39Ejendomme
Essex Property Trust IncESS2,46121,22649,82Ejendomme
Albemarle CorporationALB0,7180,726119,84Materialer
Expeditors International of Wshngtn IncEXPD0,97162617,69Industri
IBM Common StockIBM4,99122,82625,08IT
NextEra Energy IncNEE1,86124,92570,86Forsyning
Church & Dwight Co., Inc.CHD0,9829,92531,48

Alle kurser er i USD. Listen opdateres dagligt.

N/A betyder, at P/E og payout-ratio ikke kunne beregnes. Det er som oftest fordi virksomheden ikke har generet overskud i sidste regnskab, og værdierne derfor er negative.

  • Lav kurtage på amerikanske aktier
  • Adgang til den amerikanske børs
  • Min primære platform til udbytteaktier

Dogs of the Dow

Dogs of the Dow er en strategi udviklet af Michael B. O’Higgins i 1991. Den tager udgangspunkt i det amerikanske indeks Dow Jones Industrial Average (DJIA). Indekset består af de 30 største aktieselskaber på det amerikanske marked. Selvom navnet antyder noget andet, så består indekset ikke kun af industrielle aktier, men også af virksomheder fra andre sektorer.

Strategien går ud på at placere midler i de 10 aktier med højst udbytteprocent ud af de 30 virksomheder på listen. Strategien omfatter også, at du rebalancerer din portefølje hvert år, så den tilpasses til de nye selskaber, der træder ind på listen.

Herunder finder du en tabel, der indeholder de amerikanske aktier, der bliver betragtet som en del af Dogs of the Dow.

På listen for Dogs of the Dow 2021 finder du blandt selskabets navn, aktie-tickeren, aktiekursen, payout-ratio, P/E-værdien samt udbytteprocenten.

SelskabTickerUdbytteprocentÅr med udbytteP/EPayoutratioSektor
3M CoMMM3,3257,46217,352,33%
Coca-Cola CoKO2,7581,25830,136,38%
Walgreens Boots Alliance IncWBA3,5725,3457,2910,53%
Chevron CorporationCVX4,16101,83325,3114,80%
IBM Common StockIBM4,99122,82625,084,34%
Verizon Communications Inc.VZ4,7947,21610,11,21%
Amgen, Inc.AMGN3,3570,41123,855,28%
Cisco Systems IncCSCO2,51541021,85-2,65%
Merck & Co., Inc.MRK3,491,5928,736,65%
Dow IncDOW4,81N/A1251,1Materialer

Alle kurser er i USD. Listen opdateres dagligt.

  • Lav kurtage på amerikanske aktier
  • Adgang til den amerikanske børs
  • Min primære platform til udbytteaktier

Udbytte-kongerne

På engelsk kaldes disse dividend kings. Det er samme princip som udbytte-aristokraterne fra længere oppe, men her er er kravet, at aktierne har udbetalt stigende udbytte i minimum 50 år.

Det begrænser udvalget en del, men det er til gengæld selskaber, der vil gå rigtig langt for at fastholde deres udbyttebetalinger.

På listen finder du selskabets navn, antal år med udbytte, aktie-tickeren, aktiekursen, payout-ratio, P/E samt udbytteprocenten.

SelskabTickerUdbytteprocentPayoutratioÅr med udbytteP/ESektor
Dover CorpDOV1,1330,36527,59Industri
Emerson Electric Co.EMR2,1752,56425,04Industri
Genuine Parts CompanyGPC2,4357,26423,9Forbrugsgoder
Procter & Gamble CoPG2,1558,76428,9Konsumentvarer
3M CoMMM3,3257,46217,35Industri
Cincinnati Financial CorporationCINF2,1915,7597,6Finans
Coca-Cola CoKO2,7581,25830,13Konsumentvarer
Johnson & JohnsonJNJ2,5561,35825,01Sundhedspleje
Colgate-Palmolive CompanyCL2,1456,65726,81Konsumentvarer
Lowe`s Companies IncLOW1,3622,55720,13Forbrugsgoder
Hormel Foods CorpHRL2,1257,65529,59Konsumentvarer
Federal Realty Investment TrustFRT3,41140,55341,68Ejendomme
Stanley Black & Decker, Inc.SWK1,7325,15316,64Industri
Target CorporationTGT1,6121,45316,86Konsumentvarer
SYSCO CorporationSYY2,421365159,53Konsumentvarer

Alle kurser er i USD. Listen opdateres dagligt.

Hvilke amerikanske aktier betaler udbytte?

Der er rigtig mange amerikanske udbytteaktier, der betaler udbytte. I denne artikel har jeg samlet de aktier, der har betalt stigende udbytte i rigtig mange år.

Hvad er de bedste amerikanske udbytteaktier?

Der er ingen garanti for fremtiden, men de amerikanske udbytte-konger med stigende udbytte i minimum 50 år er et godt sted at starte. Du kan finde en liste her på siden.

Hvorfor skal jeg købe amerikanske aktier?

Det amerikanske aktiemarked indeholder nogle af de største selskaber i hele verdenen. Dertil fylder USA også en stor del i verdensøkonomien, og det er derfor godt at være repræsenteret med amerikanske aktier.

Hvilken skat betales der af udbytte fra amerikanske aktier?

USA har en dobbeltbeskatningsaftale med Danmark, hvilket gør, at du betaler 15 procent i kildeskat i landet. Den resterende SKAT op til den danske skattesats (27 / 42 %) afregnes i Danmark.
13 kommentarer til “Amerikanske udbytteaktier [jan 2022]
Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *